19 Ağustos 2012 Pazar

Kanserde geç kalmadan kendi teşhisinizi koyun 1


Bu yazımızda kanser çeşitlerinin halk arasında önceden tanınabilmesi, erken teşhis imkanı sağlanabilmesinde yardımcı olacağız. Özellikle danışmak istediğiniz ayrıntılı konularda veya farklı hastalıklarda bizlere mail yoluyla ulaşabilir ve sormak istediklerinizin yanıtlarına en kısa zamanda sitemizden ulaşabilirsiniz. Birinci bölümümüzde akciğer, mide, kalın bağırsak ve rektum kanserleri için erken teşhiste buluna bileceğiniz belirtilerden bahsedeceğiz. Sinsi bir hastalık olan kansere karşı, bundan böyle daha tedbirli olmamızı sağlayacak bilgilerden bağzıları şunlardır;

Öncelik Akciğer Kanserinde;
Uzun süreli geçmeyen öksürük, devamlı balgam şikayeti, ses kısıklığı veya boğuklaşıp daha kaba bir sesin ortaya çıkması, nefes alıp verirken hırıltılar, açıklanamayan nefes daralmaları, göğüs ve sırt ağrıları ve KOA hastaları. Bu belirtilerden birkaçına aynı anda sahipseniz, bu sizin kesinlikle akciğer kanseri olduğunuz anlamına gelmez, hemen telaş yapmadan en yakın uzmana başvurunuz.

İkinci sıra Mide Kanserinde;
Az yediğinizi hissediyor fakat erkenden doyuyorsanız, sık sık geğirmeye başladıysanız, diyet yapmıyor fakat buna nazaran kilo kaybediyorsanız, üzerinizde bir halsizlik, iştahsızlık ve zayıflık hissi varsa, bir şey yerken yutmakta zorlanıyorsanız, fark edilir derecede kusma eyleminde bulunuyor ama nedenini anlıyamıyorsanız, karnınızın göbek deliğinin üst kısmında kalan bölgede rahatsızlık yada ağrı hissediyorsanız devamlı olarak, işte o zaman en yakın uzmana görünerek midenize baktırmanızda fayda var.

Üçüncü sırayı son yılların hızla yükselişte olan Kalın Bağırsak ve Rektum kanserine ayırıyoruz;
Bende olmaz demeyin, son yılların en hızlı çoğalan hastalıklarının başında gelen bu kanser türü 50 yaş üzeri herkesi tehtidi altına alıyor. Bayan veya erkek eğer 50 yaşının üzerindeyseniz mutlaka yılda en az 1 kez olmak şartıyla kolonoskopi yaptırmanızı öneriyoruz;
İlk ve en önemli belirti olarak daha önceden kalın bağırsağınızda polipler bulunduysa eğer, ailenizde (dede, buyukanne, anne,baba,kardeşler) kalın bağırsak kanseri görülen kişi veya kişiler varsa, iltihaplı bağırsak hastalığı geçirmiş yada geçirmekteyseniz, toalet düzeniniz bozulduysa, sürekli kabız veya sürekli ishal veya sürekli farklılıklar yaşıyorsanız, dışkınızda incelme farkettiyseniz veya kan lekeleri gözünüze iliştiyse, anlayamadığınız demir eksikliğinden oluşan kansızlığınız varsa mutlaka en yakın uzmana başvurunuz.

*unutmayın; bu belirtilerden biri veya birkaçının sizde bulunması, mutlaka kanser hastası olduğunuzu göstermez. En yakın uzmana başvurarak, yapılacak kontrollerle daha sağlıklı bilgi edinebilir, sorunlarınızı ve sorularınızı bizimle mail yolu ile paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder